Домашен слънцезащитен крем

60 мин.

лесно

12 +

1 звезда2 звезди3 звезди4 звезди5 звезди (10 гласа, средно: 4,60 от 5)
Loading...

Необходими продукти

150 мл. био кокосово масло
150 мл. био какаово масло
30 гр. био пчелен восък
25 мл. био бадемово масло
10 капки от био лавандулово масло (по желание за аромат)
4 ч.л. масло от малинови семки (МНОГО ВАЖНА СЪСТАВКА)
50 гр. цинков оксид на прах (МНОГО ВАЖНА СЪСТАВКА)

Хранителен състав:

Масло от малинови семки: SPF 18 - 30. Съдържа витамините Е, А и омега мастни киселини. Има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Кокосово масло: Природен SPF на около 2-8, антибактериални, естествен овлажнител, антиоксиданти свойства и хранителни вещества на кожата. Температура на топене 24-25°С.

Какаово масло: SPF 2-8. Температура на топене 38°С.

Пчелен восък: Прави слънцезащитния крем водоустойчив и предпазва кожата от вредните елементи, Антиоксидант, анти-бактериален и противовъзпалителвн. Температура на топене 61-65°С.

Бадемово масло: Природен SPF на около 5, дълбоко хидратиращ,, успокоява дразненето, освежава, успокоява и регенерира кожата. Съдържа вит. Е.

Цинков окис на прах (не нано): Характеристики: антибактериален, често използван в продуктите за бебешко дупе. Широко разпространен; отлична защита UVA.

Стъпки на приготвяне

1. Разтопяваме маслата в следната последователност: восък, към който прибавяме останалите разтопени масла - какаово, кокосово, бадемово, маслото от малинови семки и пожелание за аромат лавандулово масло (може да се използва и друго етерично масло). За да запазим качествата на маслата ги разтопяваме на температура близка до оказаната в секция "Хранителен състав".

2. Добавяме цинковия оксид към маслата и пасираме. След това слагаме крема в хладилника за 10-15 мин. Вадим сместа и пасираме отново Съхраняваме крема в стъклен буркан.

3. Източници: http://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/ http://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/ http://www.ewg.org/sunscreen/report/whats-wrong-with-high-spf/ http://www.littlemissdexterous.com/diy-wrinkle-cream/ http://drericz.com/healing-skin-serum/

Домашен слънцезащитен крем

Домашен слънцезащитен крем

Редакция на публикацията на 26.06.2017 г., МНОГО ВАЖНО, прочети преди да правиш крема!

Преди да публикувам статията, за която дълго време търсих информация основно от чужди сайтове, вече бях изпробвала нееднократно крема върху мен и дъщеря ми В ГРАДСКИ УСЛОВИЯ. Какво ще рече това – намазване с крема, преди излизане на слънчева детска площадка в часовете от 9.00 ч.-11:00 ч., повторно намазване за игра с вода на слънчева тераса до 12;30 ч. Слънцезащитният крем беше перфектен. Нямаше дори и намек за зачервяване на кожата. друго качество на крема бяха маслата в него, които правят кожата мека и приятна на допир.

На дата 25.06. отидохме на градски плаж с детето, където се бях запасила освен с нашия крем и с още други кремове от магазина, за всеки случай. Намазахме се вкъщи с крема домашно производство, и когато пристигнахме на плажа около 10;:00 ч. отново омазах детето. Разбира се, че първата среща с водата в басейна е много вълнуваща за малките и за родителите й, но ние с баща й бяхме съсредоточени върху протекцията на крема върху кожата. Затова често натискахме с палец кожата на детето, за да видим дали пръста ще остави бял отпечатък – знак за зачервяването на кожата. Освен това старателно мажехме с дебел слой кожата й на всеки 60-70 мин. За времето от 10;00 ч. до 12:0 ч. всичко при детето беше повече от добре. не само не се беше зачервила кожата й, но и изобщо не изглеждаше дори да потъмнява. Грейна голяма усмивка на лицето ми, заради успеха, в който вече бях сигурна. Само в еуфорията забравихме или по-точно казано мажехме нашите тела със съшия крем много по-рядко, сравнено с детето. По обяд започнахме да усещаме, че раменете ни са зачервени.

В часовете от 13:00 ч.-  16:00 ч. никой от семейството не се беше показвал на жаркото слънце, след това отново прекарахме час и половина в детския слънчев басейн – цялото семейство – добре намазани. Резултатите от експеримента бяха следните: възрастните бяхме със зачервявания на рамене, бедра и в областта на кръста. Детето имаше зачервяване само на кръста, вероятно причинено от различната височина на детските бански.

Изводът, който си направих от този ден е, че кремът не е подходящ за излагане на силно слънце в часовете от 11:00 ч. – 16:00 ч. Изобщо няма по-добра защита от това да не сте на слънце или в краен случай детето да е със скънцезащитен костюм с дълъг ръкав и панталонки.

Увод на рецептата преди редакцията на 26.06.2017 г.

Слънцезащитните кремове са уникални продукти за грижа за тялото.. Съставките, от които са направени обаче не трябва да бъдат дразнещи или да причиняват кожни алергии. Задължително е да издържат на мощна UV радиация, да не губят бързо своята ефективност, както и да не образуват потенциално опасни разпадни продукти. Хората използващи спрей препарати могат да вдишват и преглъщат някои от съставките, които прилагат в близост до устата си, така че съставките на тези кремове не трябва да имат вещества вредни за белите дробове и вътрешните органи. Освен това, слънцезащитни продукти обикновено включват съставки, които действат като „усилватели на проникването“, с което помогнат на продукта да се задържа към кожата. В резултат на това, много слънцезащитни вещества се абсорбира в тялото и могат да бъдат открити в кръвта, кърмата и урината.

Активните съставки в слънцезащитните кремове имат минерални и химически филтри. Най-често срещаните продукти за защита от слънцето обаче съдържат химически филтри. Тези продукти обикновено включват комбинация от следните активни съставки: оксибензон, avobenzone, octisalate, камфор, хомосалат и octinoxate.

Оксибензон: действа като естроген в организма; променя производството на сперматозоиди при животните; употребата му се свързва с ендометриоза при жените и високи нива на кожни алергии.

Оctinoxate: хормон-подобна активност; има действие върху репродуктивна система, щитовидната жлеза и поведенчески изменения при опити с животни.

Хомосалат: Нарушава действието на естрогена, прогестерона и андрогена.

Камфор: Относително високите нива на кожна алергия.

Минерални слънцезащитни кремове използват цинков окис и/или титанов диоксид.

Показател за това, колко дълго можем да останем на слънце без кожата ни да изгори е факторът SPF, който се измерва в лабораторни условия. Един рейтинг SPF ни дава индикация за това, колко дълго можем да удължим престоя си на слънце. Например: един продукт с SPF рейтинг от 15 ще позволи на някой с тип II кожата да остане на слънце 15 пъти по-дълго, преди да започне да изгаря – или общо 300 минути (5 часа).

Определете, кой тип кожа имате:

  • Тип I – много бледа, светла кожа, обикновено с руса или червена коса. Кожа тип I може да остане незащитена на слънце в продължение на 5-10 минути.
  • Тип II – малко по-тъмна кожа, обикновено с руса до кестенява коса. Кожа тип II може да остане без предпазни средства на слънце в продължение на 20 минути.
  • Тип III – тъмна, маслинова кожа. Тип III кожа може да остане незащитена на слънце в продължение на 30 минути.
  • Тип IV – най-тъмните типове кожа. Кожа от тип IV може да остане на слънце в продължение на 40 минути.

 

Съвети за използването на масла за защита от изгаряне:

  • Каквато и да е продукт, който използвате, да кандидатства отново го често. Лабораторните условия са много различни от време на слънце
  • Вземете най-качествените масла от доставчик, на който имате доверие. Ако масло е подправено или разредено, рискувате да няма рейтинга SPF, който търсите.
  • Изберете масла, които имат рейтинг SPF съобразено с вашия тип кожа
  • Тествайте го върху кожата си преди да го използвате на плажа – направете няколко опита през кратки интервали, няколко дена подред, за да се уверите, че е ефективно за вас.
  • Потърсете професионален съвет, преди да вземе решение за прилагане на домашно създадени продукти на детска кожа или когато кожата е изложена на риск по някакъв начин.
Facebook Comments Box


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *