Децата наистина са добри в разпространението на микроби и вируси. Днес питаме, има ли начин родителите да намалят този риск?
Всички разбираме кога настъпва грипният сезон. Често пъти за това алармират медиите, учителите на децата, а не рядко в обкръжението ни вече имаме болни приятели. Тогава, защо е толкова трудно да задържим тези вируси далеч от нашето дете и дом? Вероятно, защото настинките и грипът преминават, много ефективно в контакт, от ръцете на носителя към докоснатата от него повърхност. А, малчуганите от най-малка възраст до големи докосват всичко и всички. Те споделят помежду си прегръдки, храна или най-общо казано личното си пространство, излагайки се по този начин на висок риск от заразяване.
Професор Чарлс Герба от университета в Аризона по екологична микробиология казва: „Вие намалявате риска от появата на чести инфекции най-малко с 50%, ако просто следвате добрите хигиенни практики“. А, разходите за лекарства, когато детето се разболее са значително по-високи, отколкото за закупуването на препарати. Честото дезинфекциране ще ви спести повече пари, отколкото си мислете.“
Д-р Дженифър Трахтенберг, член на Американската академия по педиатрия, ни дава три съвета с помощта, на които ще намалим риска от заразяване с патогени.
Съвет 1: Започнете с ръцете.
Измиването на ръцете веднага след пристигането вкъщи ще попречи замърсяванията от ръцете да бъдат разнесени у дома. „Извършихме изследвания, при които поставихме вируси върху ръцете на хората. В рамките на четири часа след като си влязат у дома, микробите се разпростират на 90% от повърхностите, които са били докоснати“, казва д-р Трахтенберг. „В тези случаи много ефективно би било използването на дезинфектанти за ръце или миенето на ръце веднага след влизането вкъщи. Ето защо следвайки здравия разум ще кажа, че старателното измиване на ръцете, всеки път, когато се приберем от училище, работа, разходка; измиването им преди ядене; след използването на тоалетната е много важно, за да се сведе до минимум разпространението на грипни микроби вкъщи.
Съвет 2: Дезинфекцирайте също така повърхностите, които докосвате често.
След измиването на ръцете, родителите трябва да се съсредоточат в дезинфекцията и на повърхности. Например, често с мръсни ръце се докосват дръжките и кранчетата на чешмите и вратите. Играчките на децата също трябва да се дезинфекцират, с цел да не преминават микроби от тях към други деца, детегледачки, баби и дядовци, с които играят заедно. Столовете също трябва да бъдат почиствани (хората често забравят мебелите). Един от най-мръсните предмети е столчето на детето в колата, често пъти пълно с много трохи от тестени изделия и солети. От ключово значение е и почистването на мобилния телефон. Децата много обичат да докосват телефоните. Възрастните също постоянно ги докосват, освен това ги оставят на замърсени места и те наистина са мръсни.
Съвет 3: Детските центрове, в които се забавляват много често децата ни са наистина нечисти.
„Поради факта, че децата са много активни през деня и докосват безброй предмети се цапват доста бързо. Те прекарват много време с други изцапани деца и то в затворени пространства, където кихат, кашлят, играят с играчки, пипат си носовете, устите и дори дупетата.“ – казва д-р Трахтенберг и допълва още: „70-80 процента от повърхностите в детските занимални са покрити с вируси по време на грипния сезон.“
Родителите могат да спрат донякъде разпространението на грип и настинки като предприемат мерки и ограничат ходенето по тези места, спазват стриктна хигиена и повишат имунитета на децата.“
Последни коментари