Бистра супа от цяло пиле, зеленчуци и макарони.
Супата от пиле може да бъде и лечебна. Ние ви пожелаваме да сте винаги здрави, разбира се!
Предлагаме ви и повече информация относно въвеждането и съдържанието на месото при бебета и малки деца:
Съдържание на желязо в различните меса (мг/100 г):
Телешко месо – 3.1
Пуйка (тъмно месо) – 2.4
Пуйка (светло месо) – 1.2
Пиле (тъмно месо) – 1.6
Пиле (светло месо) – 1.2 –
Желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо). – Желязото от месото се усвоява оптимално при комбинации с ‘железни’ зеленчуци.
Захранването с месо – поредност.
След пуешкото може да предложиш други нови зеленчуци, плодове или зърнени храни. Следващото месо въвеждаш поне 10-14 дни след началото на захранването с първия вид месо. Може да е заешко, може да е пилешко, няма значение. За втория вид месо са достатъчни 3-6 дни за въвеждане, по преценка.
Агнешко, телешко, риба – ред на въвеждане?
Група 1: пуешко; заешко; пилешко – домашно, био или пюре
Група 2: [телешко, говеждо; агнешко; пилешко – бройлер; свинско] + риба
Първо се въвеждат белите меса (Група 1), като редът на въвеждане може да е различен, няма строго правило. Пилешкото може да бъде алерген – за предпочитане е след пуешкото и заешкото (или дори след телешкото).
Не е задължително всяко от трите меса да бъде въведено – например в някои схеми на захранване заешкото отсъства, предлагат се само пуешко и пилешко като първи вид месо.
После се въвеждат червените меса (Група 2), редът на въвеждане също не е стриктен. В някои схеми на захранване свинското (крехко и без мазнини) се предлага преди рибата и наравно с телешкото.
Рибата се въвежда преди червените меса или между тях, според етапа на захранване, традициите, вкусовете и/или желанието на детето.
1 thought on “Бистра супа от цяло пиле, зеленчуци и макарони”