Здравословна закуска с овесени ядки, нар и кокосови стърготини
Здравословна закуска с овесени ядки, нар и кокосови стърготини е закуска, която се приготвя от вечерта, престоява цяла нощ и е готова за хапване на сутринта.
8 -10 мес. е период от възрастта на бебето, коягато може да го захраните с нар, направен на сок или пасиран, в бебешка храна.
между 1 и 3 год. при консумация на плод със семки има риск от задавяне. Ако нарът не е типичен местен плод, най-добре около 1 год. Плодчетата от нар са слаб алергии, има ниска киселинност. Добър източник на витамин С , захари, натрий.
Глутен се въвежда: в края на 6 м., ако бебето е захранено от 4-5 месеца и около 8 м., ако бебето е захранено на 6 месеца. Повечето европейски схеми предвиждат захранването с глутен в началото на 7 м. Причината е, че след 5ти месец рискът от проблеми с глутена е далеч по-нисък, и не е оправдано да се отлага много във времето. Освен това късното въвеждане на глутен, например след 9-10 м., може да бъде рисково, защото детето приема по-големи количества храна в сравнение с дете на 7 месеца. Този риск обаче се отнася най-вече за деца с предразположение или неправилно ранно захранване.
В други схеми, (американските схеми) глутенът се въвежда по-късно. Причината се свежда до предпазливост във въвеждането на храните. Освен това, подходът за по-късно въвеждане на глутен е съобразен по-скоро с предишните препоръки, да се захранва задължително след 6 месеца. От няколко години препоръките на ААП (АМЕРИКАНСКА АСОЦИАЦИЯ НА ПЕДИАТРИТЕ ) са ревизирани и се допуска захранване на бебето във възрастта 4-6 месеца. Глутенът не е силен алерген. Става въпрос за непоносимост, не за класическа алергия. Тя се изявява в това, че организмът не може да преработва определен белтък в житните растения (т.е. глутенът) и оттам идва проблема. Затова се захранва внимателно с храни, които съдържат глутен. Имайте предвид, че колкото и малко да са случаите на проблеми с него, преодоляването на непоносимостта е доста трудно.
Вероятността за проблеми с глутена е много малка, ако детето е: наследствено НЕобременено и НЕалергично; кърмено;
захранено след 5-6 месец! |
Възрастта не е единственият и най-важен фактор при въвеждането на глутена. (Общата за всички педиатрични школи препоръка е да не бъде преди 4-ти месец) Кърменето например има доказано защитен ефект конкретно в този случай. Според проучване на шведски изследователи (което често се цитира от специализирани в детското здраве и хранене източници), рискът от развитие на цьолиакия зависи едновременно от поне 3 фактора:
– първоначалното количество на глутена (при въвеждането му)
– възрастта (въвеждане след 6 м.)
– кърменето (по време и след въвеждането на глутена)
Резултатите от проучването показват, че рискът от развитие на цеолиакия може да се снижи с 25%,, ако се въведе глутен след 6-ти месец. С 40%, ако глутенът се въвежда, когато детето, все още е на кърма и 65%, ако месец или повече след въвеждането на глутена, детето получава кърма Няма категоричен отговор дали подходящата възраст в комбинация с други фактори гарантира, че болестта няма да се прояви изобщо или проявата й ще бъде само отложена на по-късен етап.
Най-често задавани въпроси от майки, на които им предстои въвеждане на глутен.
1. Подходяща възраст ли е 8м. за въвеждане на глутен?
– Да, напълно. Има два подхода за въвеждане на глутен – около края на 6 м. и около 8 м. Зависи от педиатричнита школа, която следвате. Европейските са по-уверени относно подходящата възраст, други по-предпазливи. Въпросът е да не се въвежда глутен прекалено късно т.е. след 9-10 м., защото вероятността за проблеми е по-голяма (най-вече при предразположените деца), а и това ограничава ненужно менюто на едно по-голямо дете.
2. Мисля да въвеждам глутена по схема овес-ръж-ечемик-пшеница. Добре ли е да започна с безмлечна каша с овес?
– Това е идеалният вариант за изреждане на зърната. Тук важното е да се знае каква е идеята т.е. как са степенувани зърната в зависимост от съдържанието на глутен и от вида на самия глутен. Тази последователност е свързана донякъде и със смилаемостта на зърната. Оттам нататък, ако няма възможност да се изредят всичките 4 зърна в тази последователност – не е чак такъв проблем. Добре е да се мине през ечемик или евентуално ръж, преди пшеницата. Важното е да се почне с овес, овесената каша е отличен избор. След това ръжта и ечемикът се вкарват, най-лесно, с домашно приготвена храна – каша, пасирани зърнени ядки или тази супа.
3. Как се въвежда глутена, по няколко лъжички и до какво количество трябва да достигна?
– Въвежда се като всяка нова храна – лъжичка по лъжичка. Няма точни препоръки кога и за колко време, трябва да се стигне. Около седмица за пълна доза овесена каша е добре 120 – 150 гр.).
4. Всеки ден ли се дава и в продължение на колко време ?
– В началото всеки ден или възможно най-често. Поне през първия месец. Това се отнася за глутена като цяло. Може да се дават овесени продукти за по-продължителен период от време, може да се редуват с другите глутенови храни. Също толкова важно е глутенът да се дава в нормални дози – не че е задължително всеки ден по една доза овесена или друга каша в рамките на първия-втория месец, а най-вече да не се пропускат по няколко дни без глутенови храни.
5. Десет дни давам овесени ядки, мога ли да дам ечемични и колко дни след това мога да дам пшеницата?
– Не гледай толкова стриктно тези дни. Идеята е в рамките на 1 месец да се дадат 1-2 от по-особените храни – глутенът и млечните са такива храни. Може да дадеш овес за 10 дни, ечемик за 5-6 дни, след това някакъв друг плод, месо или зеленчук за 3-5 дни. После идва ред на пшеницата или маслото примерно.
Освен здравословна закуска с овесени ядки, нар и кокосови стърготини, на сайта има още рецепти с овесени ядки:
Ашуре от елда и овесени ядки
Нектар от боровинки, овесени ядки и банан
Закуска от овесени ядки с ябълка, мед и канела
1 thought on “Здравословна закуска с овесени ядки, нар и кокосови стърготини”