Супа от тиквички, ориз и пилешко.
Въвеждане на месо.
По възможност използвайте био или домашно проверено месо. Започнете с „белите“ меса – пилешко, заешко, пуешко. Не въвеждайте повече от един вид месо на седмица. Отнасяйте се към месото като към храна, която изисква специално хигиенично отношение – трябва да бъде правилно и безопасно съхранявана, добре сготвено преди предлагането й. Не предлагайте месо, което не е било правилно съхранявано, сготвено или е потенциално опасно. Най-честите гастро – инфекции и направяне при малките деца, са именно от млечни и месни продукти. Въведете готово пилешко-зеленчуково пюре към 8 м. С месото се задоволяват повишените потребности на бебето на тази възраст от белтъци, минерали и желязо. Това предотвратява риска от желязодефицитна анемия, от нарушения в храносмилането и поява на хранителна алергия. Давайте пюрето с месо по 2-3 пъти седмично за обяд, като го редувате със зеленчуково пюре.
За рибата.
Тя е много ценен продукт – богата е на пълноценни белтъци, равностойни на тези на месото. Не съдържа съединителна тъкан и е лесно смилаема. Мазнините й са наситени и лесно смилаеми, а някои участват в строежа т клетъчните мембрани и имат защитно действие по отношение на хипертонията и ранното стареене. Богата е на калций и фосфор, необходими за костния растеж, както и на йод, витамини А и D.
Захранване с черен дроб 12 +
Хранителната стойност на черния дроб е висока. В него се складират витамин А, желязо, мед, цинк и други микроелементи. Той е богат и на витамини от група В, вкл. В12.
Алергии.
При фамилно обременени деца с хранителна алергия трябва да се избягват агнешкото, ярешкото месо и рибата, а при непоносимост към белтъка на кравето мляко – телешките и говеждите меса. Те могат да бъдат заменени от пюрета с пилешко, пуешко или заешко месо.
Недохранване.
Продължителният недостиг на белтъци и енергия води до хипотрофия, със забавяне до спиране на растежа, намаляване или изчезване на подкожната тлъстина. Същевременно с това намалява активността на храносмилателните ензими, което затруднява смилането и усвояването на храната. Намалява и устойчивостта на организма към инфекции.
Сериозен здравен проблем, особено в кърмаческа възраст, е желязонедоимъчната анемия, особено при хранене с краве мляко, което е бедно на желязо.
През зимно-пролетния сезон, когато консумацията на пресни зеленчуци и плодове намалява, зачестява недостигът главно на витамини С и А (хиповитаминоза).
1 thought on “Супа от тиквички, ориз и пилешко”